|
|
Cíle expedice
Hlavním cílem expedice je projít právě tuto extrémně nedostupnou oblast tvořenou zejména centrálním hřebenem pohoří Banjaran Titi Wangsa, která je málo známa i samotným domorodým obyvatelům Malajsie. V minulých sedmi letech jsme při několika expedicích navštívili okrajové pralesní oblasti tohoto území (ze severu prales v oblasti Belum, z jihu Mt. Brinchang, z východu povodí řeky Perias). Náš současný plán by měl přinést mimořádné cestovatelské informace o nejodlehlejším území Malajského poloostrova. Pokud uspějeme, bude tento přechod nejen možné považovat za mimořádný sportovní výkon, ale měl by přinést i cenné informace o přírodním (i eko-turistickém) potenciálu území. Poznání a popularizace přírodních krás je asi nejúčinnějším nástrojem k záchraně pralesních území před vykácením. Například v případě sousedícího severního území Belum přineslo mimo jiné právě otevření tamního pralesa přírodně orientované turistice v polovině 90. let nakonec i jeho legislativní ochranu.
Výsledkem expedice bude - kromě cestovatelských článků obdobných jako z předchozích výprav - knižní publikace i české internetové stránky shrnující charakteristiky přírodních oblastí Malajského poloostrova.
Na základě našich zkušeností jsme totiž toho názoru, že skutečně tím nejúčinnějším, co můžeme pro záchranu fascinujícího přírodního dědictví tropických pralesů učinit je jejich popularizace pro ekoturistiku. Ta totiž přes všechny problémy přináší zdroje místní ekonomice a vytváří tak tlak na ochranu území. Zůstanou-li mlžné lesy Malajského poloostrova neznámé, jednoho dne prostě zmizí, a s nimi i jeden z nejkrásnějších lesů naší planety.
|
|
|
|